Skip to content

68 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block22803
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
38%
Improvement Value:$174,300
62%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268-0.6%
2024$6,307+40.1%
2023$4,502-0.4%
2022$4,519+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9260, Page 194Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5034, Page 289

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4319, Page 286

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3665, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1957