Skip to content

176 Sherman Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block2301
Lot2
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-17U-22GCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
14%
Improvement Value:$447,800
86%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,674-0.6%
2024$11,747+40.1%
2023$8,386-0.4%
2022$8,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 9650, Page 481NU CodeDoubtful title (14)Recorded3/17/2022

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 9325, Page 158Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 9112, Page 476Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,273DeedBook 8910, Page 24Recorded5/20/2013

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8067, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 2006