Skip to content

254 Sherman Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block2302
Lot13
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$303,000
80%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441-0.6%
2024$8,494+40.1%
2023$6,063-0.4%
2022$6,086+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,250
DeedBook 8601, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 2008