Skip to content

19 Paterson Street -RearJersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
Jan 25, 1980

Property Information

Block1507
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
39%
Improvement Value:$260,500
61%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830-0.6%
2024$5,867+40.1%
2023$4,188-0.4%
2022$4,204+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 3294, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1890