Skip to content

49a South St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$787,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block2301
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
34%
Improvement Value:$361,600
66%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,900-2.7%
2024$12,226+89.2%
2023$6,461-0.4%
2022$6,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$787,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 9679, Page 496NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 7470, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1900