Skip to content

75 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block806
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,956
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,500
29%
Improvement Value:$402,000
71%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583-0.6%
2024$12,662+167.9%
2023$4,727-0.4%
2022$4,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000
Sq Ft1,956DeedBook 9927, Page 63Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9575, Page 268NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/19/2021

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9542, Page 457NU CodeZoning change (24)Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7400, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1910