Skip to content

321 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block2302
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
63%
Improvement Value:$133,900
37%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081-0.6%
2024$8,132+40.1%
2023$5,805-0.4%
2022$5,827+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft1,344DeedBook 9922, Page 519Recorded8/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1905