Skip to content

309 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 27, 1998

Property Information

Block2302
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,190
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
41%
Improvement Value:$345,200
59%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,068-0.6%
2024$13,149+40.1%
2023$9,387-0.4%
2022$9,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5283, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1920