Skip to content

287 Webster Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1902

Last Sale Price
$592,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block2302
Lot45
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
12%
Improvement Value:$459,300
92%
Total Assessment$498,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,132-0.6%
2024$11,201+98.2%
2023$5,653+0.0%
2022$5,653
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$592,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 9634, Page 319NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1902