Skip to content

320 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block2303
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$242,500
55%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,881-0.6%
2024$9,943+40.1%
2023$7,098-0.4%
2022$7,124+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4693, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1900