Skip to content

330 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block2305
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
47%
Improvement Value:$267,700
53%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,281-0.6%
2024$11,352+40.1%
2023$8,103-0.4%
2022$8,134+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 7909, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1900