Skip to content

336 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block2305
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$489,800
64%
Total Assessment$759,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,966-0.6%
2024$17,073+40.1%
2023$12,187-0.4%
2022$12,233+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9760, Page 121Recorded7/21/2023

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 9679, Page 369Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

DeedBook 9193, Page 164NU CodeTitle correction (4)Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9028, Page 861Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900