Skip to content

535 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block2305
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-BT-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
33%
Improvement Value:$412,900
67%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,742-0.6%
2024$13,828+40.1%
2023$9,871-0.4%
2022$9,908+73.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 9380, Page 280Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 9162, Page 992NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3332, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1920