Skip to content

521 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2011

Property Information

Block2305
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
51%
Improvement Value:$185,700
49%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409-0.6%
2024$8,462+40.1%
2023$6,041-0.4%
2022$6,063+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001