Skip to content

501 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block2305
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
12%
Improvement Value:$1,502,500
88%
Total Assessment$1,715,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,296-0.6%
2024$38,536+9.2%
2023$35,288-0.4%
2022$35,420+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000
DeedBook 9371, Page 686

Property Sale

Sale
$2,350,000

From:

To:

Sq Ft3,375DeedBook 9371, Page 686NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$1,055,000

From:

To:

DeedBook 9300, Page 510Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8651, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1900