Skip to content

242 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 1, 2016

Property Information

Block2306
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$196,300
48%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,073-0.6%
2024$9,130+40.1%
2023$6,517-0.4%
2022$6,541+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9124, Page 619Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 8849, Page 963NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/22/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900