Skip to content

244 Webster Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block2306
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building ClassC0725
Description3S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage725
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585-0.6%
2024$5,620+40.1%
2023$4,012-0.4%
2022$4,027+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7755, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1900