Skip to content

246 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2024
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block2306
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,893
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$10,797+23.9%
2023$8,711-0.4%
2022$8,744+4.5%
2021$8,364+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,893DeedBook 9864, Page 491Recorded12/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

DeedBook 9756, Page 772NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2023

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,566DeedBook 9523, Page 234Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6026, Page 161