Skip to content

248 Webster AveJersey City, NJ 07307

Built 1984

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
May 17, 1984

Property Information

Block2306
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1S-F&B-D-1U-HG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
54%
Improvement Value:$245,700
46%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873-0.6%
2024$11,947+40.1%
2023$8,528-0.4%
2022$8,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 3413, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1984