Skip to content

274 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block2306
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$379,000
60%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,046-0.6%
2024$14,134+40.1%
2023$10,089-0.4%
2022$10,127+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9338, Page 923NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2018

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9338, Page 923

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8275, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1900