Skip to content

335 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block2306
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,732
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
34%
Improvement Value:$527,100
66%
Total Assessment$795,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,755-0.6%
2024$17,866+40.1%
2023$12,753-2.0%
2022$13,009+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 5889, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 2001