Skip to content

323 New York Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2017

Last Sale Date
Feb 15, 2050

Property Information

Block2306
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,460-41.9%
2018$9,395+2.9%
2017$9,128+0.6%
2016$9,069-0.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 713Recorded10/5/2016