Skip to content

139 Grant Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Feb 8, 2001

Property Information

Block23102
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page231

Building Details

Building Class---
Description2S-BTB-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
34%
Improvement Value:$185,600
66%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,286-0.6%
2024$6,325+40.1%
2023$4,515-0.4%
2022$4,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5758, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900