Skip to content

51 Grant Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block23202
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
29%
Improvement Value:$229,900
71%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208-0.6%
2024$7,253+40.1%
2023$5,178-0.4%
2022$5,197+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909