Skip to content

118 Wilkinson Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block23501
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
33%
Improvement Value:$163,400
67%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417-0.6%
2024$5,451+40.1%
2023$3,891-0.4%
2022$3,906+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,000DeedBook 9720, Page 164Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$231,750

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9253, Page 662Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9193, Page 204Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9124, Page 299Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900