Skip to content

288 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07305

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block23202
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
21%
Improvement Value:$390,200
79%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,998-0.6%
2024$11,066+40.1%
2023$7,900-0.4%
2022$7,929+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

DeedBook 9380, Page 20Recorded2/12/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 767Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5212, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1907