Skip to content

79 Myrtle Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block23203
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,362
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$137,800
60%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087-0.6%
2024$5,119+40.1%
2023$3,654-0.4%
2022$3,668+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8723, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1880