Skip to content

105 Crescent Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Apr 30, 1991

Property Information

Block16903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
49%
Improvement Value:$183,800
51%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088-0.6%
2024$8,139+40.1%
2023$5,810-0.4%
2022$5,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4393, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1880