Skip to content

135 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block23302
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
19%
Improvement Value:$430,000
81%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801-0.6%
2024$11,875+141.8%
2023$4,911-0.4%
2022$4,930+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880