Skip to content

153 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block23302
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
21%
Improvement Value:$334,600
79%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,459-0.6%
2024$9,518+40.1%
2023$6,795-0.4%
2022$6,820+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9179, Page 764Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9143, Page 594Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7992, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 2004