Skip to content

109 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block23302
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,692
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
20%
Improvement Value:$379,500
80%
Total Assessment$476,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640-0.6%
2024$10,707+40.1%
2023$7,643-0.4%
2022$7,672+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 45Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$514,897
DeedBook 8794, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 2006