Skip to content

176 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block25604
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$410,200
82%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,169-0.6%
2024$11,239+40.1%
2023$8,023-0.4%
2022$8,053+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9039, Page 653Recorded5/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2004