Skip to content

136 Arlington Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block23303
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
28%
Improvement Value:$645,000
72%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,874-0.6%
2024$19,998+40.1%
2023$14,276+27.3%
2022$11,214+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 9532, Page 166

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8883, Page 73