Skip to content

15a Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block23304
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
25%
Improvement Value:$206,400
75%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136-0.6%
2024$6,175+40.1%
2023$4,408-0.4%
2022$4,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 9195, Page 439

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 9142, Page 1Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8631, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1915