Skip to content

21 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block23304
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
22%
Improvement Value:$288,500
78%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240-0.6%
2024$8,291+40.1%
2023$5,919-0.4%
2022$5,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8897, Page 798

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8853, Page 767

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8232, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1988