Skip to content

233 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block23403
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
17%
Improvement Value:$406,600
83%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,989-0.6%
2024$11,057+276.5%
2023$2,937-0.4%
2022$2,948+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,048DeedBook 9452, Page 147Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 968Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9136, Page 423Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$24,400

From:

To:

DeedBook 9078, Page 463Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7203, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1912