Skip to content

241 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block23403
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
30%
Improvement Value:$187,900
70%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005-0.6%
2024$6,042+40.1%
2023$4,313-0.4%
2022$4,329+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,156DeedBook 9870, Page 585Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 8895, Page 657

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 8962, Page 723Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8647, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1909