Skip to content

197 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block23404
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
26%
Improvement Value:$256,100
74%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456-3.8%
2024$7,754+40.1%
2023$5,535-0.4%
2022$5,556+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4063, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1897