Skip to content

240 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block23404
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,226
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
27%
Improvement Value:$229,100
73%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005-0.6%
2024$7,049+40.1%
2023$5,032-0.4%
2022$5,051+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft2,226DeedBook 9797, Page 597Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,226DeedBook 9438, Page 108Recorded9/26/2019

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 9408, Page 168Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7740, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1909