Skip to content

35 Bostwick Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block23501
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$208,600
70%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668-0.6%
2024$6,710+40.1%
2023$4,790-0.4%
2022$4,807+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9819, Page 727Recorded5/2/2024

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,902DeedBook 9522, Page 440Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 363Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8912, Page 127

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 6038, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1909