Skip to content

27 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block25901
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,906
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
24%
Improvement Value:$295,500
76%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653-0.6%
2024$8,707+82.5%
2023$4,770-0.4%
2022$4,788+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 9879, Page 677Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 9704, Page 707NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9203, Page 693Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 550Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 541Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7773, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1915