Skip to content

122 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2012

Property Information

Block23501
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
34%
Improvement Value:$155,500
66%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241-0.6%
2024$5,274+40.1%
2023$3,765-0.4%
2022$3,779+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900