Skip to content

126 Wilkinson AveJersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2006

Property Information

Block23501
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
31%
Improvement Value:$172,900
69%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629-0.6%
2024$5,665+40.1%
2023$4,044-0.4%
2022$4,059+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900