Skip to content

156 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block23501
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
16%
Improvement Value:$500,700
84%
Total Assessment$598,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+271.7%
2024$3,597+40.1%
2023$2,568-0.4%
2022$2,578-59.0%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5876, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2001