Skip to content

95 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block23502
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,021
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$166,300
65%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746-0.6%
2024$5,782+40.1%
2023$4,127-0.4%
2022$4,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 9101, Page 240Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 8829, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1900