Skip to content

165 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block23502
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
37%
Improvement Value:$150,200
63%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341-0.6%
2024$5,375+40.1%
2023$3,837-0.4%
2022$3,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 9148, Page 6Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 9129, Page 703

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8935, Page 750Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4128, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1909