Skip to content

543 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block23502
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$133,600
65%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591-0.6%
2024$4,620+40.1%
2023$3,298-0.4%
2022$3,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8799, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1927