Skip to content

98 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block23502
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
40%
Improvement Value:$127,500
60%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,506-0.7%
2024$4,536+43.3%
2023$3,167-0.4%
2022$3,179+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909