Skip to content

91 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block25802
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-BG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,888
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
31%
Improvement Value:$197,900
69%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393-0.6%
2024$6,433+40.1%
2023$4,592-0.4%
2022$4,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9272, Page 669Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5106, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1915