Skip to content

574 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1943

Last Sale Price
$28,900
Last Sale Date
May 21, 1984

Property Information

Block23601
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page236

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
41%
Improvement Value:$136,900
59%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181-0.6%
2024$5,213+40.1%
2023$3,721-0.4%
2022$3,735+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 3432, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1943